Talk time
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Talk time


 
ИндексПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Голямото четене

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
силует.
barefoot on the moon
силует.


Брой мнения : 1229
Birthday : 11.10.1994
Възраст : 29
Местожителство : Cocoon
Дата на регистрация : 20.09.2008

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeПон Дек 22, 2008 7:07 pm

http://4etene.bnt.bg/bg/
Приключи първи кръг - налице са всички 100 книги,попаднали в класацията на кампанията "Голямото четене".
Сега тече втори кръг.Можете да гласувате за една книга от първите 12.И т.н.,и т.н,повече информация в сайта. ;]



    100. Лолита
    99. Балада за Георг Хенлих
    98. Преди да се родя и след смъртта ми
    97. Лавина
    96. Сидхарта
    95. Непосилната лекота на битието
    94. Парижката Света Богородица
    93. По пътя
    92. Хари Потър и нечистокръвния принц
    91. Патиланско царство
    90. Трима другари
    89. Солунският чудотворец
    88. Синовете на Великата Мечка
    87. Самуил
    86. Да убиеш присмехулник
    85. Вино от глухарчета
    84. На западния фронт нищо ново
    83. Аз, Клавдий
    82. Черният обелиск
    81. Гласовете ви чувам
    80. Стършел
    79. Карлсон, който живее на покрива
    77. 451 градуса по Фаренхайт
    76. Илинден
    75. Шестото клеймо
    74. Сътворението
    73. Приключенията на Том Сойер
    72. Земя за прицел
    71. Белият Зъб
    70. Приказка без край
    69. Алиса в страната на чудесата
    68. Емил от Льонеберя
    67. Ян Бибиян
    66. Богат, беден
    65. Нощем с белите коне
    64. Дзен или изкуството да се поддържа мотоциклет
    63. Дъщерята на Калояна
    62. Нежна е нощта
    61. Антихрист
    60. Трима души в една лодка
    59. Улица Консервна
    58. Идиот
    57. Великият Гетсби
    56. Парфюмът
    55. Къщата на духовете
    54. Златният телец
    53. Джейн Еър
    52. Без дом
    51. Махалото на Фуко
    50. Брулени хълмове
    49. Шифърът на Леонардо
    48. Хари Потър и даровете на смъртта
    47. Дон Кихот
    46. Шогун
    45. Триумфалната арка
    44. Винету
    43. Алексис Зорбас
    42. Клетниците
    41. Quo Vadis
    40. Любов по време на холера
    39. Кръстникът
    38. Хайка за вълци
    37. Естествен роман
    36. Преспанските камбани
    35. Спасителят в ръжта
    34. Полет над кукувиче гнездо
    33. Война и мир
    32. Дванайсетте стола
    31. Портретът на Дориън Грей
    30. Братя Карамазови
    29. Името на розата
    28. Хари Потър и философския камък
    27. Птиците умират сами
    26. Цар Плъх
    25. Мечо Пух
    24. Приключенията на храбрия войник Швейк
    23. Ана Каренина
    22. 1984
    21. Тримата мускетари
    20. Записки по българските въстания
    19. Бай Ганьо
    18. Параграф 22
    17. Престъпление и наказание
    16. Алхимикът
    15. Пипи Дългото чорапче
    14. Отнесени от вихъра
    13. Гордост и предразсъдъци

    Първите 12:
    Властелинът на пръстените (Толкин)
    Време разделно (Дончев)
    Граф Монте Кристо (Дюма)
    Железният светилник (Талев)
    Майстора и Маргарита (Булгаков)
    Малкият принц (Екзюпери)
    На изток от рая (Стайнбек)
    Осъдени души (Димитър Димов)
    Под игото (Вазов)
    Пътеводител на галактическия стопаджия (Адамс)
    Сто години самота (Маркес)
    Тютюн (Димитър Димов)
Върнете се в началото Go down
https://immature.bulgarianforum.net
силует.
barefoot on the moon
силует.


Брой мнения : 1229
Birthday : 11.10.1994
Възраст : 29
Местожителство : Cocoon
Дата на регистрация : 20.09.2008

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeПет Апр 03, 2009 8:16 pm

Ето как завърши:

1. Под игото
Иван Вазов

2. Време разделно
Антон Дончев

3. Тютюн
Димитър Димов

4. Железният светилник
Димитър Талев

5. Малкият принц
Антоан дьо Сент-Екзюпери

6. Майстора и Маргарита
Михаил Булгаков

7. Властелинът на пръстените
Дж. Р. Р. Толкин

8. Осъдени души
Димитър Димов

9. На изток от Рая
Джон Стайнбек

10. Граф Монте Кристо
Александър Дюма

11. Пътеводител на галактическия стопаджия
Дъглас Адамс

12. Сто години самота
Габриел Гарсия Маркес

---
Чудя се да коментирам ли въобще.
Върнете се в началото Go down
https://immature.bulgarianforum.net
Freak
The Girl From The Street
Freak


Брой мнения : 124
Местожителство : Heaven ^_^
Дата на регистрация : 02.04.2009

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeПет Апр 03, 2009 8:39 pm

Цитат :
...7. Властелинът на пръстените
Дж. Р. Р. Толкин..

Чак седмо място affraid ??!Какво? Shocked Surprised Тия ме убиха,ама как може такова нещо? А някви тъпи бози преди това! И Ванката Вазов на първо място с Под Игото... Mad Тъпотия!
Върнете се в началото Go down
Scarlett
The Girl Next Door
Scarlett


Брой мнения : 453
Местожителство : Where all people are shoes
Дата на регистрация : 22.09.2008

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeСря Апр 15, 2009 3:02 pm

Разбира се,че Вазов ще е на първо място.
Аз даже съм щастлива,че първите 4ма автори са българи.Това показва,че сме разбрали какво притежаваме и сме се докоснали до него.
Какво от това,че Властелинът не е спечелил Голямото четене?Според мен е съвсем нормално български роман и то толкова стойностен като "Под игото" да заеме първото място.Чуждоезиковата литература може да е добра,но и ние имаме творби,които да покажем на света.Как може дори да го наречеш "Ванката Вазов"?!Това е грубо.
Няма значение,няма да се карам.
Аз съм доволна от класацията,макар да я виждам малко късно.
Просто нямам търпение да си взема "На изток от Рая" и "Осъдени души"!
Върнете се в началото Go down
силует.
barefoot on the moon
силует.


Брой мнения : 1229
Birthday : 11.10.1994
Възраст : 29
Местожителство : Cocoon
Дата на регистрация : 20.09.2008

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeСря Апр 15, 2009 4:24 pm

Вили, би ли гласувала за "Под игото"?
Върнете се в началото Go down
https://immature.bulgarianforum.net
Scarlett
The Girl Next Door
Scarlett


Брой мнения : 453
Местожителство : Where all people are shoes
Дата на регистрация : 22.09.2008

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeСря Апр 15, 2009 5:04 pm

Може би.
Като се замисля,няма причина да не го направя...
Ако приеме,че Вазов не заслужава първото място,то поне Тютюн го заслужава.Мисля.
Върнете се в началото Go down
силует.
barefoot on the moon
силует.


Брой мнения : 1229
Birthday : 11.10.1994
Възраст : 29
Местожителство : Cocoon
Дата на регистрация : 20.09.2008

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeСря Апр 15, 2009 5:57 pm

Ох, да, ама тук не става дума за това. Всеки би трябвало да гласува за своя любим роман. Колко хора мислиш, че са гласували за "Под игото", защото им е любим и колко, защото е написан от Патриарха на българската литература, пък и май-май само него помнят от изучаваето в училище, или пък защото е български роман? Мисля, че първите трябва да са страшно малко. Затова ставаше дума.

Иначе, аз познавам страшно много хора, които не харсвета Властелинът.

И да, аз също ще си взема "На изток от Рая" и "Осъдени души", и "Сто години самота". Останалото - после.
Върнете се в началото Go down
https://immature.bulgarianforum.net
Scarlett
The Girl Next Door
Scarlett


Брой мнения : 453
Местожителство : Where all people are shoes
Дата на регистрация : 22.09.2008

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeСря Апр 15, 2009 6:25 pm

Няма значение кой по каква причина е гласувал.Ти откъде можеш да си сигурна,че не харесват романа?И че не намират голяма стойност в него?Не е задължително да е точно,защото е написан от Вазов.
Върнете се в началото Go down
Freak
The Girl From The Street
Freak


Брой мнения : 124
Местожителство : Heaven ^_^
Дата на регистрация : 02.04.2009

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeСря Апр 15, 2009 8:18 pm

Scarlett написа:
.Как може дори да го наречеш "Ванката Вазов"?!Това е грубо.

Toва,как аз наричам автори си е моя работа!Името си има и история..не го казвам просто ей така!
Свързано е с лаф,който брат ми братовчед ми измислиха и който не мисля да споделям с вас!Само казвам,че изопщо не е грубо,а е на шега,но май тука някой няма чувство за хумор..
И не казвам,че българската литература не е добра,а просто че няма място за сравнения с Толкин...
Както и да го гледаш...(лично мнение) Толкин е по-добър от Иван Вазов(не обичам да ми правят забележки)като говорим за писателски умения,естествено! Незнам за вас,но чуждата литератира е по-харесване от младото общество,демек от бъдещото поколение... и това няма как да го успориш!
Върнете се в началото Go down
силует.
barefoot on the moon
силует.


Брой мнения : 1229
Birthday : 11.10.1994
Възраст : 29
Местожителство : Cocoon
Дата на регистрация : 20.09.2008

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeЧет Апр 16, 2009 4:50 pm

Scarlett написа:
Няма значение кой по каква причина е гласувал.Ти откъде можеш да си сигурна,че не харесват романа?И че не намират голяма стойност в него?Не е задължително да е точно,защото е написан от Вазов.
А ти откъде знаеш, че го харесваш? И не става дума за това. Става дума за любима книга. Може да греша - и "Под игото" да е любим роман на много, но ми се струва, че това не е съвсем така. Не казвам, че няма такива хора, има, но смятам, че те далеч не са достатъчно, за да бъде "Под игото" в първите дванадесет.
И да, причината има значение, защото смисъла на класацията се губи.
Има други варианти за този резултат - или по-голямата част от гласувалите не познават друга българска книга, или са гласували малко хора, за да се получи така класацията. Наистина смятам скоро да прочета останалите три книги и ще пиша тук, за да изкажа по-смислено мнение, защото сега не е никак стойностно.

Freak, грешиш като казваш, че Вили е без чувство за хумор. Или който и да било тук. При положение, че не сме запознати с този "майтап", наистина изглежда грубо казано.
Толкин и Вазов. Няма база за сравнение. Просто не би трябвало даже да ги сравняваш. И в момента нямам сили да разисквам този въпрос, може би друг път, но наистина са толкова различни и пишат за тотално различни (тавтология, знам) неща, че...

Не казвам, че не харесвам българското или Вазов - напротив (на Вазов харесвам най-вече поезията, признавам Wink ). Но когато прочета останалите книги, ще ви кажа, коя според мен трябва да е на първо място, засега ще замъча.

А иначе сама класация - всичките сто книги - ми изглежда ограничена и целяща да поставя стереотипи... -_-
Върнете се в началото Go down
https://immature.bulgarianforum.net
Scarlett
The Girl Next Door
Scarlett


Брой мнения : 453
Местожителство : Where all people are shoes
Дата на регистрация : 22.09.2008

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeЧет Апр 16, 2009 5:21 pm

Аз може и да нямам чувство за хумор,обаче то си е за моя сметка и в интерес на истината,ти няма как да го разбереш от забележката,която ти направих.И да не обичаш да те критикуват,случва се.
Не искам да се карам с теб или да водя безмислени спорове,но както каза Мони,ние не сме запознати с майтапите на братовчед ти и от странична гледна точка да наричаш един от най-видните български писатели "Ванката Вазов" сякаш ти е пръв приятел изглежда някак непочтително към самия творец.

Монс,напълно съм сългасна с теб,че гласувайки за някой роман само заради автора му,то класацията се обезмисля.Ако става въпрос наистина за любимата книга би било толкова трудно да се определи.Аз не мога да я посоча и почти съм сигурна,че и на теб няма да ти е лесно,ако трябва да избереш точния си любим роман.
Ако си права и хората,които са гласували за "Под игото" са го направили от други съображения,то толкова по-зле за тях.Мисля си обаче,че по-скоро са гласували толкова малко хора,че гласувалите за "Под игото" просто са били повече.
Чела съм романа и наистина го смятам за стойностен.Не е любимата ми книга,но не съжалявам,че съм го чела.Помня колко отегчително беше тогава,но,замисляйки се,знам,че е имало някакъв смисъл.

Сравнението на Толкин и Вазов е безмислено.Толкин е велик,той е бащата на фентъзито и всеки,който се е докоснал до Властелина осъзнава,че тази книга е един вид дар божи заради всичко,което авторът е вложил в нея.Заради въображението му,заради уменията му,заради светът,в който той ни въвежда.Джон Толкин заслужава много.И повярвай ми,отдадена му е.Но да го сравняваш с Вазов,който е писал по съвсем различна тематика и който е толкова скъп за България...просто няма смисъл.Прекалено много разлики има между тях.НО и двамата заслужават да ги уважават.Обичам Властелинът.Но,признавам си,не гласувах в Голямото четене.Не защото не смятам,че Властелинът заслужава.Но осъзнавам,че съм чела прекалено малко неща,за да мога да изкажа компетентно мнение.И знам също,че след като не съм прочела и половината български романи,участващи в класацията,сърце не ми дава да гласувам.Защото смея да твърдя,че творбите ще са също толкова стойностни и хубави.
Ако оставим за момент настрана факта,че "Под игото" е на първо място,след като не съм чела останалите,то не мога да кажа,че те не заслужават да са на своите места.
Това е.
Мир да има.
Върнете се в началото Go down
силует.
barefoot on the moon
силует.


Брой мнения : 1229
Birthday : 11.10.1994
Възраст : 29
Местожителство : Cocoon
Дата на регистрация : 20.09.2008

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeЧет Апр 16, 2009 5:29 pm

О, да, определено. Аз лично имам големи очаквания за "Тютюн", например. Може да ми хареса, може и да не ми. Може пък да предпочета "Време разделно". Наистина не знам. А прочета ли и останалети от първите дванадесет, ще се изкажа за абсолютния фаворит. Wink
Върнете се в началото Go down
https://immature.bulgarianforum.net
Scarlett
The Girl Next Door
Scarlett


Брой мнения : 453
Местожителство : Where all people are shoes
Дата на регистрация : 22.09.2008

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeЧет Апр 16, 2009 5:32 pm

mo.rka написа:
. А прочета ли и останалети от първите дванадесет, ще се изкажа за абсолютния фаворит. Wink

Точно това ще направя и аз (:
Сигурна съм,че тогава споровете ни ще са доста по-ползотворни
Razz Laughing
Върнете се в началото Go down
силует.
barefoot on the moon
силует.


Брой мнения : 1229
Birthday : 11.10.1994
Възраст : 29
Местожителство : Cocoon
Дата на регистрация : 20.09.2008

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeЧет Апр 16, 2009 5:34 pm

Хахах, да, сега спорим на сляпо. Laughing
Само да отбележа, че се радвам за Пътеводителя. За мен си е една гениална книга и много я обичам. I love you
Върнете се в началото Go down
https://immature.bulgarianforum.net
Freak
The Girl From The Street
Freak


Брой мнения : 124
Местожителство : Heaven ^_^
Дата на регистрация : 02.04.2009

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeЧет Апр 16, 2009 6:07 pm

Хъх...аз също не искам да се карам с никой,никога не съм одобрявала караниците и соровете,само че малко се обидих при коментара,защото е лична шега! Знам,че няма откъде да знаете,но пък се нахвърляте като лъвици към плячка към такива шегувити неща.Оценявам творчеството на Вазов,даже мисля че е един много добър писател(особено на стихове и начет в българските термини),но Толкин просто е по-добър! Затова успорвам класацията,но пък така решила България! Smile
Върнете се в началото Go down
Scarlett
The Girl Next Door
Scarlett


Брой мнения : 453
Местожителство : Where all people are shoes
Дата на регистрация : 22.09.2008

Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitimeСря Май 06, 2009 6:41 pm

Ами значи,темата остава още една седмица и после отива в Архивите,тъй като смятам,че след като от 15 дни няма интерес вече мога да я махам оттук (:
Имате седмица,ако има още някой нещо да каже.
Smile
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Голямото четене Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Голямото четене   Голямото четене Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Голямото четене
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Talk time :: Архиви :: Архив-
Идете на: